Kobieca strona budowy

Kobieca strona budowy

    Budownictwo jest tematem, w którym rzadko słyszymy o kobietach. Jest to branża, która została przyjęta przez społeczeństwo jako ta bardziej "męska". W tym wpisie we współpracy z firmą Warbud SA chcemy poruszyć temat KOBIET W BUDOWNICTWIE. Jest to dla nas, jako uczennic Technikum Architektoniczno-Budowlanego bardzo ważny temat i chcemy wszystkim udowodnić, że kobiety też dają radę w budownictwie! Praca na budowie, jako inżynier budowy, kierownik budowy czy nawet pracownik fizyczny nie jest zarezerwowana tylko dla mężczyzn. Dlaczego więc kobiety stanowią tak mały procent w budownictwie?

    Warbud SA to spółka będąca jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych
generalnych wykonawców w Polsce. Jej dewizą jest hasło „Warto budować”. Firma Warbud SA to firma przyjazna pracownikom i jeden z najbardziej atrakcyjnych pracodawców na polskim rynku budowlanym. Spółka corocznie otrzymuje tytuł Solidny Pracodawca Roku a w roku 2011 i 2013 uzyskała również Godło „Inwestor w Kapitał Ludzki”. Te prestiżowe wyróżnienia
stanowią potwierdzenie przejrzystej, rzetelnej i świadomej polityki personalnej prowadzonej w
Warbudzie. Inicjując temat kobiet w budownictwie postanowiłyśmy rozpocząć współpracę z ta firmą, ponieważ idealnie odzwierciedla ona, że kobieta też ma swoje miejsce w branży budowlanej.

    Z naszego punktu widzenia wiemy, że nie jest łatwo być kobietą na budowie. Jako uczennice Technikum Architektoniczno-Budowlanego i uczestniczymy w praktykach i często spotykamy się z nietypowym przyjęciem i zdziwieniem, kiedy na prace budowlane przychodzą młode dziewczyny w strojach budowlanych.
Miałyśmy też okazję wyjechać na praktyki, które odbywały się w Grecji. Tam również spotkałyśmy się z zaskoczeniem, gdy na miejscu pracy pojawiła się grupa składająca się tylko z dziewczyn. Udowodniłyśmy, że kobiety też potrafią pracować (nawet fizycznie) i zdarzyły się momenty, że wykonałyśmy prace lepiej od chłopaków. Chcemy tym udowodnić i przełamać stereotypy o tym, że kobiety nie nadają się do ciężkich prac zwłaszcza tych fizycznych na budowie. Wiemy, że nie jest to łatwa praca, ale chcieć to móc i potrafimy poradzić sobie z postawieniem murku z cegły czy z przygotowaniem zbrojenia. Jesteśmy kobietami, które łamią stereotypy związane z branżą budowlaną!

    Myśląc o kobietach w budownictwie nasuwa nam się wizja raczej pracy biurowej, takiej mało fizycznej. Jednak trzeba tu rozgraniczyć rzeczywistość biurową od tej budowlanej. Kobiety stanowią niewielki procent specjalistów, projektantów czy kierowników. Sytuacja się zmienia, szczególnie na polskim rynku. Według statystyk przeprowadzonych przez firmę Warbud SA prawie 30% wszystkich zatrudnionych w tej spółce stanowią kobiety, około 25% z nich zajmuję stanowiska menadżerskie. Kobiety w tej firmie pracują na budowach na różnych stanowiskach takich jak na przykład: Inżynier Budowy, Kierownik Robót, Kierownik Budowy w różnych specjalizacjach.

    Kobiety spotykają się z irytującymi tekstami ze strony płci przeciwnej ze względu na przyjęte stereotypy. Cale szczęście stereotypy te zaczynają się zacierać i jest to coraz rzadsze zjawisko, jednak dalej występujące. Czasami kobietom bywa ciężko przez frustrujące teksty ze strony płci przeciwnej. Na budowie trzeba mieć silny charakter i umieć walczyć o swoje. Kobiety nie dają sobie wejść na głowę i potrafią przejść obojętnie, nie zważając na dziwne komentarze.

    Ale żeby nie było tak negatywnie, zdarzają się plusy bycia kobietą na budowie. Wprowadzają one wiele dobrego na tereny budowy. Dzięki nim pojawia się wiele empatii, wnoszą dużo motywacji. Są zdeterminowane, dokładne i skrupulatne. Potrafią precyzyjnie rozpatrzeć każdy projekt, więc kobiece oko jest bardzo ważne na budowie. Obecnie rynek jest bardzo otwarty na zatrudnianie kobiet na stanowiska kierowników budowy – kobiety są lojalne względem pracodawcy, cieszą się z możliwości rozwoju oraz zdobywania nowych doświadczeń.




Pamiętajmy, że kobiety równie dobrze wyglądają w kasku i traperach co w szpilkach i sukience!

Bardzo dziękujemy firmie Warbud SA za współpracę oraz za udostępnienie statystyk dotyczących zatrudnienia kobiet!

Komentarze

Popularne posty