Kobieta w sporcie

Kobieta w sporcie
  
 Przyjęło się, że sport jest tematem dominującym raczej w męskiej części społeczeństwa. To raczej mężczyźni są bardziej kojarzeni, jeżeli chodzi o dyscypliny sportu takie jak na przykład piłka nożna, siatkówka czy chociażby skoki narciarskie. Sport jest zdominowany przez męską perspektywę na wszystkich poziomach. Ciężko jest mówić o równości mężczyzn i kobiet w sporcie, jeżeli na świecie przyjęła się ogólna zasada, że temat sportu należy do mężczyzn. Sport to sektor tradycyjnie zdominowany przez mężczyzn, a postęp w zakresie równości mężczyzn i kobiet w tej dziedzinie utrudniają społeczne wyobrażania dotyczące kobiecości i
męskości, wedle których sport często kojarzy się z cechami męskimi, takimi jak siła fizyczna i odporność, szybkość oraz duch rywalizacji, czasami wręcz konfrontacji. Kobiety uprawiające dyscypliny sportowe mogą być postrzegane jako „męskie”, podczas gdy mężczyźni, którzy nie są zainteresowani sportami mogą być uznawani za „niemęskich”.


    ,,Według badań newsy o sporcie w wykonaniu kobiet w polskich mediach zajmują zaledwie 11 proc. prezentowanych treści.” Jest to przykry wynik, ponieważ kobiety w sporcie osiągają wspaniałe sukcesy, o których nie mówi się tak głośno jak o męskich sukcesach. Podając przykłady największych kobiecych sukcesów: Agnieszka Radwańska-tenisistka, zwyciężczyni WTA Finals, Otylia Jędrzejczak- mistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata, Justyna Kowalczyk- dwukrotna mistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata i wiele, wiele innych wspaniałych kobiet. Kobiece kompetencje nie są docenianie w skutek czego buduję się przekonanie, że to mężczyzna rządzi w sporcie. Pomimo stopniowo zwiększającego się udziału kobiet w sporcie niestety wciąż są one niedostatecznie reprezentowane w organach decyzyjnych instytucji sportowych.



    Zawód trenera to kolejna sportowa dziedzina, w której kobiety są w dużym stopniu słabiej reprezentowane. Częściej kobiety trenerki można znaleźć w sportach z dużym udziałem kobiet (np. w przypadku tańca, gimnastyki, łyżwiarstwa figurowego i sportów jeździeckich), pracują one przede wszystkim z kobietami, młodzieżą i dziećmi współzawodniczącymi na poziomie lokalnym i regionalnym. W sporcie zatrudnionych jest również więcej mężczyzn niż kobiet, a dane z prowadzonej przez EIGE bazy danych statystycznych dotyczących płci pokazują, że na poziomie europejskim w latach 2012–2014 zatrudnienie kobiet w sporcie w rzeczywistości spadło, podczas gdy zatrudnienie mężczyzn wzrosło. 


    Warto też zwrócić uwagę na pogląd na temat kobiecej sylwetki. Za mocne, zbyt widoczne mięśnie są dość często pojawiającym się motywem odejść dziewczyn od intensywniejszego trenowania, ponieważ uważane są za zbyt męskie. Jeżeli chodzi o kształtowanie sylwetki kobiety są w o wiele trudniejszej sytuacji. Mężczyźni chodzą na siłownie, aby spalić tłuszcz, a jednocześnie "dopakować". Żadne limity w tej kwestii nie obowiązują. Jeżeli zaś chodzi o kobiety to sporna jest kwestia dźwigania ciężarów czy podnoszenia sztangi. Kobiety, które decydują się na trening personalny z trenerem, często już na pierwszym spotkaniu podkreślają, że nie chcą budować tkanki mięśniowej. Sylwetka męska jak i żeńska różnią się od siebie tak samo jak masa mięśniowa. Wysiłek będzie inaczej oddziaływać na kobiety, a inaczej na mężczyzn. Typ skrajnie żeński charakteryzuje się m.in. mniejszymi rozmiarami i ciężarem kości oraz niższym wzrostem. Kobiety mają większe otłuszczenie, które gromadzi się głównie wokół bioder. Mężczyźni na ogół mają zaś niższy poziom tkanki tłuszczowej niż kobiety. Dlatego bezcelowe jest porównywanie składu ciała kobiet i mężczyzn oraz efektów treningowych w tych dwóch grupach. 


    Kobiety są do sportu zrażane pod wpływem pewnych społecznych wymagań z bardzo różnych porządków, np.: ,,nie bądź zbyt silna”, ,,musisz być rozsądna, miej zawsze dobre oceny”. Przede wszystkim sport postrzegany jest jako męskie zajęcie, męska dziedzina ekspercka i męski sposobu spędzania czasu. Mężczyźni odbierani są jako twardzi, zdecydowani, waleczni i aktywni. Z kolei kobiety wciąż widziane są stereotypowo – jako bierne, uległe, emocjonalne, mniej waleczne. Dla nich w naszej kulturze zarezerwowane są głównie role opiekuńcze” – mówi dr Natalia Organista z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.



    Podsumowując, sport stanowi bastion mężczyzn i kobiety są w nim marginalizowane zarówno jako aktywne uczestniczki, jak i obserwatorki. Sportsmenki muszą zmagać się z licznymi uprzedzeniami i barierami, a ich prawo do udziału w sportach na równi z mężczyznami. Wygląda na to, że sport jest z racji swojego przyporządkowania do obszaru „męskiego hobby” po prostu środowiskiem nie-kobiecym i wymagającym od kobiet nabywania kulturowo „męskich cech” lub bardzo konsekwentnego przeciwstawiania się społecznym normom i nakazom.




Sport nie istnieje w próżni, jak w soczewce odbija się w nim sytuacja kobiet ! 



Źródła:
-https://newonce.sport/artykul/po-co-nam-wiecej-kobiet-w-sporcie-felieton?fbclid=IwAR1e016zPCGmeDXwc49S1twv9sTOG-BtMV6LQhkxyzq8AyRzzpGjiPYOnX8
-https://sport.tvp.pl/47852337/najwybitniejsze-kobiety-w-historii-polskiego-sportu-justyna-kowalczyk-irena-szewinska-magdalena-glinka?fbclid=IwAR17ftyxCWIjVp7wfC_zrLcRMFZfT3abtUHaLB0vrVjjhy-6Xe4Ldyv4BUE
-https://www.gov.pl/web/sport/miejsce-kobiety-w-polskim-sporcie
-https://natemat.pl/167597,nie-chce-byc-babochlopem-ale-to-cwiczenia-z-obciazeniem-najszybciej-spala-tluszcz-i-wyrzezbia-cialo
-https://bikeboard.pl/artykul/kobiety-w-sporcie
-https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/1/69_1_79_2010.pdf

Komentarze

Popularne posty