Okres pod względem biologicznym i psychicznym

 Okres pod względem biologicznym i psychicznym

    Okres inaczej menstruacja jest nieodzownym elementem życia kobiet. Nie da się go uniknąć, więc dobrze wiedzieć jak przetrwać „te dni”. Czy jednak okres musi się kojarzyć z comiesięcznym koszmarem?

Czym tak dokładnie jest ten ,,okres”?

    Menstruacja, znana również jako miesiączka, czy bardziej potocznie – okres, to fizjologiczny, czyli całkowicie naturalny, proces zachodzący w kobiecym organizmie. Polega ona na cyklicznym złuszczaniu się endometrium, czyli błony śluzowej macicy, co objawia się charakterystycznym krwawieniem menstruacyjnym. Aby lepiej zrozumieć zjawisko menstruacji, warto pokrótce prześledzić kobiecy cykl miesiączkowy. Podczas trwania całego cyklu menstruacyjnego w żeńskim układzie płciowym zachodzą różnorodne zmiany. Odpowiadają za nie przede wszystkim wahania stężenia hormonów płciowych, estrogenów i progesteronu. Wspomniane zmiany wpływają na dojrzewanie komórki jajowej, owulację oraz przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. W tym czasie endometrium stopniowo staje się nabrzmiałe, dobrze ukrwione i bogate w substancje odżywcze. W ten sposób przygotowuje się do implantacji zarodka i zapewnienia mu odpowiednich warunków do rozwoju. Jeśli jednak nie dojdzie do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej to uruchamia się proces zanikowy błony śluzowej macicy. Polega on na złuszczaniu się jej warstw powierzchniowych i wydalaniu na zewnątrz wraz z krwią. Tak właśnie wygląda miesiączka. Pierwszy dzień miesiączki jest jednocześnie pierwszym dniem cyklu menstruacyjnego. Ostatnim jest dzień poprzedzający wystąpienie kolejnego krwawienia. Pierwsza miesiączka, nazywana menarche, pojawia się u dziewcząt w okresie pokwitania, pomiędzy 9 a 16 rokiem życia. W naszej szerokości geograficznej zazwyczaj w przedziale od 11 do 14 lat. Moment ten jest równoznaczny z osiągnięciem fizjologicznej dojrzałości płciowej kobiety. Z kolei ostatnia miesiączka, zwana menopauzą, występuje zazwyczaj u kobiet pomiędzy 44 a 56 rokiem życia. To ostatnie krwawienie miesiączkowe w życiu kobiety, po którym menstruacja nie występuje przez kolejny rok.

Cykl miesiączkowy – to powtarzające się regularnie zmiany zachodzące w organizmie kobiety wywołane działaniem hormonów. Fizjologicznie objawia się krwawieniem z dróg rodnych (miesiączką) spowodowanym złuszczaniem i wydalaniem przez pochwę fragmentów błony śluzowej macicy. Długość cyklu miesiączkowego liczy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następna miesiączką. Powszechnie przyjmuje się, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Można jednak zaobserwować różnice w długości cyklu u różnych kobiet. Za normalne przyjęte jest odchylenie 21-32 dni. Cykl miesiączkowy składa się z czterech faz, które związane są z dojrzewaniem pęcherzyka jajnikowego oraz zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi. Poza, bez wątpienia najbardziej widocznym objawem cyklu miesiączkowego, czyli krwawieniem menstruacyjnym u wielu kobiet nierozerwalnie występuje Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego PMS. Dane statystyczne podają, że PMS występuje u ok. 40-60% kobiet, a na najsilniejsze objawy narażone są Panie w wieku między 30 a 40 rokiem życia.

PMS to jednostka chorobowa. Obejmuje szereg objawów powodujących nasilenie zaburzeń emocjonalnych i fizycznych, pojawiających się przed miesiączką i ustępujących tuż po jej rozpoczęciu. Dolegliwości powodują znaczne pogorszenie nastroju oraz ogólne złe samopoczucie. Przyczyną PMS są hormony regulujące całym cyklem miesiączkowym. Niewyrównany poziom estrogenów i progesteronu przyczynia się do powstawania najczęściej opisywanych przez Panie objawów. Estrogeny wpływają na wydzielanie kolejnych substancji, które z kolei odpowiedzialne są za zatrzymywanie płynów w ustroju. Stąd bierze się częste uczucie opuchnięcia, ciężkości i wzrost masy ciała.

Objawy PMS można podzielić na:
• Fizyczne
• Natury psychicznej

Do objawów fizycznych zaliczamy:
• obrzęk jelit: objawia się wzdęciami, uczuciem pełności i rozpierania brzucha, biegunkami lub zaparciami;
• uczucie ciężaru w podbrzuszu – bóle w okolicy krzyżowej będące następstwem zatrzymania płynów w macicy i zastoju żylnego w miednicy mniejszej;
• napięcie i bolesność piersi. Jest to również efekt „zatrzymania wody”;
• opuchnięte ręce, nogi, tkanka podskórna;
• ponadto obrzęk komórek ośrodkowego układu nerwowego co przyczynia się do bólów i zawrotów głowy, nudności.

Do objawów natury psychicznej zaliczamy:
• napięcie psychiczne,
• ogólne rozdrażnienie i podenerwowanie
• napady płaczu,
• zachowanie agresywne lub gwałtowne,
• bezsenność lub nadmierna senność,
• zaburzenia pamięci lub splątanie,
• lęki, stany paniki,
• skłonności do depresji,
• skłonność do wzmożonego apetytu.




    Jeśli napięcie przedmiesiączkowe zatruwa ci życie, nie bój się wyciągnąć ręki po pomoc. Okres to normalna sprawa, wydzielina naszego ciała jak inne, oznaka zdrowia, część procesu wiążącego się z rozrodczością. Nie wstydźmy się więc o tym mówić, bo jest to jak najbardziej naturalne zjawisko, z którym można żyć w zgodzie.
„Okres to nie tylko fizjologia, to też stan umysłu”

Na naszych profilach pojawiła się również książeczka z informacjami, mitami i ciekawostkami o okresie, we wpisie prezentujemy tylko część jej zawartości. Zachęcamy do lektury.

Komentarze

Popularne posty