Kobieta w pracy

 Kobieta w pracy

W naszej kulturze przyjęło się raczej rzadkie używanie żeńskich leksemów: “premierka”, “polityczka”, “ministerka”, są to jednak sektory zdominowane przez mężczyzn, inaczej sprawa wygląda, gdzie to kobiety stanowią większą część zatrudnienia. Przykładem jest modelka, aktorka, tancerka. Kobiety nie są przekonane do używania tych leksemów ze względu na “wstręt” społeczeństwa do nich oraz brak brzmienia “profesjonalnie”, uważane jest również, że tam, gdzie jest kobiecość nie ma miejsca na pieniądze i prestiż. 

Jeśli chodzi o strukturę zatrudnienia, pracodawca mający zamiar dać awans czy wyższą pensję w większości wypadków wybierze mężczyznę, jedna trzecia pracodawców wolałaby na stanowisko dyrektora zatrudnić mężczyznę niż kobietę, na drugie rozwiązanie decyduję się tylko 6%. Kolejną nierównością jest płaca za takie samo stanowisko, płeć żeńska w wielu przypadkach zarabia 73% wynagrodzenia mężczyzny na tym samym stanowisku dyrektora. Cechy, przez które mężczyźni na rynku pracy są postrzegani jako lepsi pracownicy to przede wszystkim: ogólna mobilność, wytrzymałość na zmęczenie, dyspozycyjność, a także posiadanie własnej inicjatywy, odporność na stres oraz zdolności komunikacyjne. Z kolei cechy bardziej pasujące do kobiet to: systematyczność, zdolności komunikacyjne, inicjatywa, kreatywność, umiejętność szybkiego uczenia się i umiejętność planowania pracy. W konsekwencji statystycznie kobieta pracuje średnio 3 lata i 8 miesięcy dłużej niż mężczyzna, aby awansować. 


    Kobiecie również trudniej jest znaleźć zatrudnienie, wiele osób nie chcę dać pracy młodym panią ze względu na wiek, w którym często wymagane jest od nich zakładanie rodziny, dla pracodawcy oznacza to oczywiście brak pracownika prze kilka miesięcy, płacenie części wynagrodzenia przez ten czas. Spotkałam się również z przypadkami, kiedy kobieta nie wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim, została zwolniona. Istnieją również przepisy, które regulują, gdzie kobieta nie może zostać zatrudniona, tu też w rolę wchodzi układ rozrodczy i macierzyństwo. Należą do tego na przykład:  

  • - prace związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała,  

  • - prace w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym,  

  • - prace w hałasie i drganiach,  

  • prace narażające na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego     

  • - prace przy monitorach ekranowych, 

  • - prace pod ziemią, poniżej poziomu gruntu i na wysokości,  

  • - prace w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu 

  • - prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi,  

  • - prace w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych 

  • - prace grożące ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi. 

 

    Umowa o pracę przewidująca zatrudnienie kobiety przy pracy zabronionej kobietom nie jest z tego powodu nieważna. Obowiązkiem pracodawcy zatrudnienie kobiety przy innej dozwolonej dla niej pracy, do której ma ona odpowiednie kwalifikacje. 

Wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, a także wzbronionych pracownicom w okresie ciąży i karmienia ma obowiązek być zawarty w regulaminie pracy przez pracodawcę. Nie istnieją jednak przeszkody, aby prócz prac zawartych w rozporządzeniu, które muszą być umieszczone w regulaminie, znalazły się w nim również inne, niewymienione w rozporządzeniu, jeśli według oceny pracodawcy nie powinny być one wykonywane przez kobiety. 


    Ustawodawca objął większą ochroną kobiety ciężarne i karmiące, przez to w świetle przepisów mają one szereg uprawnień, które wynikają ze szczególnego stanu w jakim się znajdują. I tak ciężarne pracownice są zwolnione od obowiązku wykonywania pracy szkodliwej dla zdrowia, od pracy w nocy, w godzinach nadliczbowych oraz poza stałym miejscem pracy. Pracodawca ma więc obowiązek w okresie ciąży przenieść pracownicę do innej pracy, która odpowiada jej kwalifikacjom, jeżeli jest ona niżej płatna, kobieta otrzyma dodatek wyrównawczy. 


Źródła:

https://www.infor.pl/prawo/praca/pracownik/274126,Czy-kobieta-w-pracy-moze-wykonywac-kazda-prace.html


Komentarze

Popularne posty